jukan-tateisi-333584-unsplash

להפוך יעדים לצעדים

בכתבה הקודמת דיברנו על הדרך הנכונה לכתיבת מטרות.
למה חשוב להתמקד במטרות?


החיים השוטפים גורמים לנו להתייחס למה שזז, למה שבא ולמה שמזדמן ובמקרים קשים יותר – למה שצועק ולמה שבוכה, וההתייחסות התמידית הזו מסיטה אותנו ממה שבאמת חשוב לנו בחיים. לכן חשוב להציב מטרות ולהתמקד בהן. הן מכוונות אותנו למקום אליו אנחנו שואפים להגיע ומשאירות אותנו ממוקדים ביעד שחשוב לנו.


מצד שני – המטרות הן ענקיות. היעדים אליהם אנו רוצים להגיע הם רחוקים ושאפתניים, המטרות הן מרגשות והן מעבר למה שקל ובטוח כדי שיהיה לנו את האתגר והחשק לעשיה. אם כך – איך נגיע לשם? מה צריך לעשות כדי שנוכל להגשים את המטרה הספציפית, הריאלית, המדידה והתחומה בזמן? מה הדרכים שיובילו אותנו למימוש שלה?


כעת יש לפרק את המטרה הגדולה לצעדים קטנים יותר, ומהם לבנות תכנית פעולה שתוביל להשגת המטרה. איך מפרקים אותם לתתי משימות, למטרות קטנטנות, לצעדים שיובילו אותי ליעד? מה צריך לעשות כדי להגיע לשם?

יש שני סוגים של מטרות.
יש מטרות שההשגה שלהן מורכבת מהמון פרטים קטנים שדורשים התייחסות וטיפול, וצריך לטפל בכולם על מנת להשלים את השגת המטרה, ויש מטרות שאפשר לבחור במספר דרכים לבצע אותן, וכאשר מוצאים את הטכניקות שעובדות – לחזור עליהן שוב ושוב ושוב עד להשגת המטרה.


דוגמאות:
סדנא בנושא חינוך ילדים כוללת את כתיבת התוכן, עריכת מצגת, חיפוש סרטונים, הכנת תרגילי פעילות, חוברת לחלוקה, השגת מקום, פרסום, ארגון טכני ועוד. כדי שהמטרה תושג ("מסרתי סדנא אינטראקטיבית בנושא חינוך ילדים לשמונה עשרה אימהות וקיבלתי משובים מצוינים") יש צורך בהתייחסות לכל הפרטים המרכיבים את המטרה הגדולה. כדי להקל על המחשבה ולפעול בצורה מסודרת אני ממליצה להשתמש במחברת. לכל נושא מקדישים עמוד ובו כותבים את כל החלקים המרכיבים אותו.


אני רוצה להשיג שלושים לידים חדשים. בניגוד למטרה הקודמת, זו מטרה שישנן אפשרויות רבות כיצד להשיג אותה. אם זה ע"י השתתפות בקבוצת נטוורקינג, חזרה ללקוחות שהתעניינו, פרסום מבצע אטרקטיבי, בקשת הפניות, יצירת שיתופי פעולה ודרכים נוספות אחרות. כאן בוחרים במה שיותר מתאים ובפעולות שמתחברים אליהן, וכאשר מוצאים את הפעולות שעובדות, חוזרים עליהם שוב ושוב עד להשגת המטרה המלאה.

חשוב לשים לב להבדל בין מטרות שכבר השגנו בעבר לכאלו שעדיין לא, והן חדשות לנו. במשימות שכבר עמדנו בהן בעבר יש לנו את כלים להעריך את היקף העבודה, המשמעות, הזמן, הכוחות והאנרגיות שיש להשקיע, עלויות ועוד.
במשימות חדשות עדיין אין לנו את הכלים הללו. אפשר לשאול אנשים שכבר ביצעו מטלה זאת בעבר כדי לקבל הערכה ראשונית. יחד עם זאת חשוב לקחת בחשבון שיהיו הרבה שינויים ותוספות שכרגע לא ניתן לאמוד אותם.

כדי לפרק מטרה שעדיין לא השגנו, יש תרגיל מעניין, שמסייע לבצע את הפרוק בצורה מוחשית ביותר:


עומדים בקצה אחד של החדר, ובוחרים מרצפת שהיא היעד שאליו רוצים להגיע. כל יעד ממוקם במרחק שונה מהמקום שבו אנו נמצאים היום. שמים על המרצפת הנבחרת דף שעליו כתוב היעד. כאשר ברור איפה אני היום ולאן אני רוצה להגיע, יש לחשוב: מה הצעד הראשון שאני עושה כדי להגיע למטרה? כאשר הצעד ברור, פוסעים מרצפת אחת קדימה, וכבר ממוקמים בנקודה אחרת. ממש מדמיינים שאנו כבר לאחר ביצוע הצעד הראשון, כך שנקודת ההתחלה כרגע היא כבר ברמה גבוהה יותר. רושמים את הצעד ומניחים על המרצפת מאחורינו.


מה צריך לעשות עכשיו כדי להגיע ליעד? זה הצעד השני.


כך ממשיכים הלאה: אחרי שיודעים מה יכול לקדם למרצפת הבאה, שוב רושמים על הדף, מניחים מאחור ופוסעים קדימה. כשמסיימים ומגיעים ליעד (מחיאות כפיים!!!) מסתכלים אחורה, רואים את סדר השלבים שהוביל אותנו עד הנה ומשבצים אותם ביומן.


יש משהו בעבודה במרחב ובחלל שנותן פרופורציות אחרות מאשר לשבת עם דף ועט ולפרק את היעד הגדול לצעדים קטנים.

תודה שפנית אלינו!

אחזור אליך בהקדם

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן